Faytonlarda atların kullanılmasının sonlandırılması için 16 Eylül’de Büyükada’da kitlesel bir eylem düzenlenecek. Hayvan özgürlüğü aktivistleri tarafından hazırlanan eylem için çağrı metninde Adalar genelinde yılda 400 atın yaşamını yitirdiği belirtilerek, “Faytona son, atlara özgürlük!” deniliyor.

Hayvan özgürlüğü aktivistleri, faytonlarda atların kullanılmasının sonlandırılması için 16 Eylül Pazar günü saat 16.00’da Büyükada’da eylem yapacak.

Eylem için çağrı metninde “Adalar’da her yıl yüzlerce tutsak at ölüyor. Deniz, atların cansız bedenleriyle dolu” deniliyor.

“Adalar’da, Türkiye’nin diğer illerinde ve yeryüzünün herhangi bir noktasında kullanılan atların özgürlüğü için, ‘daha iyi’ şartlar değil, atlar için bir zulüm olan faytonculuk sektörünün kaldırılmasını ve atların ömürleri boyunca kullanılmadan yaşaması için güvence talep edelim.

“Eğlence, taşıma, eğitim, kozmetik, gıda, kıyafet, tıp, deney, sanat, ritüel, hayvan sevgisi ve engelli terapi vs. maskesi altında, hayvan kullanımı üzerinden sürdürülen tüm ticari faaliyetler ve sömürü biçimleri artık tarihe karışsın!”

Eylemde kimler olacak, eylem alanına nasıl gidilecek?

Faytonlarda atların kullanılmasının tamamen kaldırılmasının talep edileceği “Kitlesel Büyükada Eylemi” için bir araya gelen oluşumlar şöyle: Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Hayvanlara Adalet Derneği, Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi, Vegan Aksiyon, Veganizm Özgürlüktür, Yıldız Teknik Üniversitesi Vegan Topluluğu, Ankara Vegan Platformu.

Saat 16.00’da Büyükada’da başlayacak eylem için saat 14.00’de Kadıköy’deki Adalar İskelesi önünde (Beşiktaş İskelesi yanında) toplanacak olan kitle, 14.20’de kalkan vapurla Büyükada’ya gidecek.

Avrupa Yakası’ndan gelecekler ise saat 14.00’de Eminönü’ndeki Adalar İskelesi’nden kalkan vapura (14.20’de Kadıköy’den hareket edecek vapurla aynı) binecek.

Yılda 400 at ölüyor

Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin (HAKİM) raporuna göre Adalar genelinde 272 fayton bulunuyor ve 1540 at bu faytonlarda kullanılıyor.

Yılda 400 at fayton kazalarında veya bakımsızlıktan ölüyor.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faytonlarda atların kullanılması meselesini Yenikapı’da düzenlenen Büyük İstanbul Mitingi’nde dillendirmiş, “Atları özgürlüğüne kavuşturacağız” demişti.

Açıklama ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Adalar’da toplu taşımanın elektrikli taşıtlarla yapılması kararı almış, Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal ise karara tepki göstererek, “atalardan miras kalan bir şeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortadan kaldıracağına inanmadığını” dile getirmişti.

Bu ifadelerin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adalar’daki faytonlarda kullanılan atların durumuyla ilgili, “Tam karar vermiş değiliz. Seçimden sonra bir karar verilecek” demiş ve geçtiğimiz ay, Bakanlığın atların özgürleşeceği değil 6 saat çalıştırılmalarının öngörüldüğü kanun taslağı hazırlığı içinde olduğu öğrenilmişti.

Ayrıca 16 Eylül’deki Büyükada eylemi için hazırlanan videoyu da aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/BQBSR9rxAYI

Kaynak: Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…