Siyasi uzmanlar, Türkiye’ye çağ atlattığını ve yeni sistemle “uçuracağını” söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının, 16. yılda ülkeyi siyasi, toplumsal ve ekonomik krize sürüklediğini kaydediyor. Uzmanlar mevcut durumun AKP’yi iktidara taşıyan 2002 krizinden de beter olduğuna dikkat çekerken, Kürt sorununda izlenen savaş politikası başta olmak üzere baskı sistemi, tek adam yönetimi ve ekonomide yağma düzeninin krizi neden olduğu ifade ediliyor. Yaşanan siyasi ve ekonomik krizin AKP içinde yer kapma ve rant kavgasını sertleştirdiği belirtilirken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, görevi devraldığı Melih Gökçek’i yolsuzlukla, Gökçek de Tuna’yı kamuyu zarara uğratmakla suçladı. Başsavcılık yolsuzluk iddiasıyla ilgili inceleme başlattı.Siyasi uzmanlar, Türkiye’ye çağ atlattığını ve yeni sistemle “uçuracağını” söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının, 16. yılda ülkeyi siyasi, toplumsal ve ekonomik krize sürüklediğini kaydediyor. Uzmanlar mevcut durumun AKP’yi iktidara taşıyan 2002 krizinden de beter olduğuna dikkat çekerken, Kürt sorununda izlenen savaş politikası başta olmak üzere baskı sistemi, tek adam yönetimi ve ekonomide yağma düzeninin krizi neden olduğu ifade ediliyor. Yaşanan siyasi ve ekonomik krizin AKP içinde yer kapma ve rant kavgasını sertleştirdiği belirtilirken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, görevi devraldığı Melih Gökçek’i yolsuzlukla, Gökçek de Tuna’yı kamuyu zarara uğratmakla suçladı. Başsavcılık yolsuzluk iddiasıyla ilgili inceleme başlattı.

Ayyuka çıkınca inceleme

AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tuna, aHaber’e verdiği röportajda, belediyenin hafriyat gelirinin Gökçek döneminde aylık 30 bin lira olduğunu, göreve geldikten sonra ise bu rakamın ortalama 15 milyon liraya yükseldiğini söyledi. Gökçek’e yönelik yolsuzluk imasında bulunan Tuna’ya Gökçek yanıt verdi. Tartışma üzerine başsavcılık inceleme başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Tuna’nın Gökçek hakkında ortaya attığı milyonlarca liralık hafriyat yolsuzluğu iddiasıyla ilgili harekete geçti. Ankara Belediyesi’nin hafriyat ihalelerini incelemeye alan başsavcılık, yapılacak incelemenin ardından soruşturma başlatıp başlatmayacağına karar verecek.

Hafriyat yolsuzluğu

Tuna’nın, “Özellikle hafriyat gelirlerini devraldıktan sonra gözle görünür bir artış söz konusu. Daha önce aylık 30 bin lira olan hafriyat gelirleri, inşaat sezonunun yavaşladığı bir dönemde bile aylık 15 milyon liraya ulaştı” diyerek yolsuzluk imasında bulunması üzerine Gökçek, Twitter hesabından açıklama yaptı. Tuna’nın “resmen kendisini vatandaşın gözünde hırsız ilan ettiğini” belirten Gökçek, hafriyat işinin belediye tarafından Anfa’ya ihale edildiğini, Anfa’nın da işi yıllık bir milyon 320 bin TL’den Osmanlıspor’a ihale ettiğini kaydetti. Tuna’nın gelir mukayeselerinin ‘külliyen yalan’ olduğunu iddia eden Gökçek, hafriyat işinin dört aydan beri büyükşehir belediyesi ve bağlı kuruluşu Anket AŞ tarafından yapılmakta olduğunu kaydetti. Gökçek, rakamlar vererek Tuna’yı kamuyu zarara uğratmakla suçladı. Hafriyat işlerinin verildiği Ankaraspor’un yöneticiliğini Gökçek’in oğlu Ahmet Gökçek yapmıştı. Takımın adı 2014 yılında Osmanlıspor olarak değiştirilmişti. Ankara Belediyesi’nin hafriyat işleri Gökçek döneminde Ankaraspor A.Ş.’ye verilmişti. Tuna’nın başkan olmasından sonra hafriyat işleri, Mart 2018’de 10 yıllığına belediye şirketlerinden Anket’e verildi.

Arınç’a fitne suçlaması

AKP’li eski milletvekili Mehmet Metiner, iktidarı eleştiren açıklamalar yapan AKP kurucusu ve eski Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’a çok sert sözlerle yanıt verdi. Metiner, Star gazetesine yazdığı yazıda Arınç’ın sürekli Erdoğan’ı hedef aldığını iddia ederek, “Dün Reis’i senin gibilere karşı savunduğumuz için bize düşmandın. Bugün ise Reis üzerinden sürdürüyorsun düşmanlığını. Ömrümüz bu dava için geçti. İşkenceyse işkence, hapisse hapis. Hakkımızda konuşurken haddini aşma. Otur oturduğun yerde, yeni bir fitneye sebebiyet verme. Reis’in hatırına sana katlanıyoruz. Yoksa defterini dürmesini biliriz. Bence Reis’in müsamahasını da, şansını da fazla zorlama” dedi. Metiner, Arınç’ın 4 AKP’li bakanın yolsuzluk nedeniyle Yüce Divan’a gönderilmesi için oy kullandığını iddia etti. Habertürk’e konuk olan Arınç, AKP’nin 16 yıllık iktidarı dönemine dair çeşitli eleştirilerde bulunmuştu.

Kayınpeder-damat rejimi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni sistem çerçevesinde yaptığı atamalar ve görevlendirmeler tartışılmaya devam ediyor. Aile ve akrabaların kritik görevlere atandığı yeni sistemde kayınpeder, damat, kayınço, baldız gibi akrabalık ve yakınlık durumları atamalarda etkili olmaya devam ediyor. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Berat Albayrak gibi kayınpeder ve damat. Kamu Başdenetçisi Malkoç’a, Meclis komisyon görüşmesinde damadı Adalet Bakanı Gül ile ilgili şikayet başvurularında nasıl karar verebileceği soruldu. Malkoç, “Adalet Bakanlığı’yla alakalı başvurulardan 119’una karar vermişiz, Adalet Bakanlığı bunlardan 89’una uymuş. Yani genel tavsiye kararlarımızın uyma oranının çok üzerinde bir oranla uymuştur. Bilmiyorum başka izahata gerek var mı?” yanıtını verdi.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…