Bakan Albayrak, 35 milyar lira boyutundaki tasarruf ve gelir artırıcı önlemleri de içeren yeni ekonomik modelin, 2018 sonuna kadar devreye alınacağını anlattı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modeli’ni Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlediği toplantıda açıkladı.

‘Yeni Ekonomi Modeli’nin açıklandığı toplantıya İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası başta olmak üzere birçok oda ve birlik başkanı, banka genel müdürleri, sektör temsilcileri ve önde gelen holdinglerin yönetim kurulu başkanları katılım sağladı.

Albayrak’ın saat 14.00’te başlaması gereken toplantısı saat 15.15 civarında başladı. Bu sırada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bayburt’ta halka sesleniyordu. Kamuoyuna seslenen Albayrak, toplantı katılımcılarına Cumhurbaşkanı’nın konuşması bitene kadar bekleyeceğini söyledi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Cumhuriyet tarihimizde ilk defa yeni bir sistem değişikliği sonrası Türkiye için yeni bir süreç başlattık. Yeni bir ekonomik yaklaşımın olacağını, bu yaklaşımı paylaşacağımızı bir çok ortamda ifade ettik.

Türkiye son 16 yıllık Ak Parti döneminde ekonomik olarak bir üst lige çıktı, çok başarılı bir süreç ortaya koydu.

Yeni dönemin yeni ekonomik anlayışı olacak

Tüm kurumlarıyla, detaylı stratejileriyle daha hızlı ve güçlü strateji ve politikalarıyla hedeflerine yürüyen yeni bir süreci yaşayacağız. Çok kısa, kısa, orta ve uzun vadeli nasıl bir vizyonla ilerleyeceğimizi sizlerle paylaşacağım.

Gerek para gerek maliye politikalarının tek bir şapkada birleşmesiyle ve bu birleşmeye dayalı yapacağımız ahlaklı ve liyakatli şemsiyesini bir arada taşıyan yönetim kademesiyle çok daha etkin ve güçlü bir bakanlık olacak.

İlk günden beri yaptığımız attığımız adımlarla ve ekonomik vizyonumuzla ve sislerle birlikte yolumuza devam edeceğiz. Tüm paydaşlar üzerinde ulusal ve uluslararası tüm paydaşların da içinde olduğu her bir adımı ince ince döşeyeceğiz.

‘DEĞİŞİMİ HEDEFLEYEN ADIMLAR ATACAĞIZ’

Eylül ayında açıklayacağımız Orta Vadeli Plan (OVP) ki bu arada iyi bir isim arıyoruz, bu programın detayları çok hızlı bir şekilde ortaya çıkacak. En önemli adımlardan bir tanesi kararlı bir yaklaşım olmasıdır. Yeni model olarak ortaya çıkan bu bakanlığın koordinasyonunda çok daha kararlı ve güçlü, emin adımlarla yeni bir dönem başlayacak. Türkiye bir üst lige çıkmak zorundaysa bazı şeyleri değiştirmesi lazım.

Ekonomideki tablo makro göstergelere göre makul değil

Hergün yeni dinamiklerin şekillendiği bir süreçten geçiyoruz Bu manada çok daha sağlam bir temeli olacak. Bir diğer ayağı sürdürülebilir olacak. Berat Albayrak olsa da olmasa da dizayn ettiğimiz bu sistemin sürdürülebilir olması lazım. Bir sektöre, bir kişiye dayalı, hayır. En önemlisi katılımcı olacak. 81 milyon Türkiye büyük bir hedefe kitlenmişken 81 milyon katılımcı olacak. Mesele stratejik bir akılla yaklaşmaktan geçiyor.

Belirlediğimiz yol haritasını güçlü prensipler üzerine inşa edip bunun kişilere değil, sistem üzerine oturtulduğunu ortaya koyduğumuz zaman hiç savrulmadan yoluna devam edecek. Ekonomimizin tüm sınamalardan etkilenmeden ortaya çıkacak güçlü temeller üzerine inşa edilmesi lazım.

“TÜRK LİRAMIZIN GÜVENİNİ ARTIRACAĞIZ”

Prensiplerimiz;

Tüm piyasa paydaşlarıyla daha etkin bir iletişim ve güvene dayalı süreç. Kalıcı ve güçlü yapı kurma noktasında bunlar olmazsa olmaz

Değişime ayak uydurma, hatta değişimde öncü rol üstlenmek, olmazsa olmaz…

Piyasa ve teori çerçevesinde baktığımızda gerçekçi politikaların seçilmesi.

Spekülasyonların ekonomimize etki etmesine izin vermeyip özellikle veri güvenliği, çünkü ekonomin temeli veriye dayanıyor, çok daha etkin bir süreç ortaya koyacağız.

Özellikle Türk Lirası’nın güvenini arttırmak. Hele de küresel sınamalardan geçtiğimiz bu günlerde… Türkiye olarak son 15 senede çok daha etkin çok daha önemli bir süreç ortaya koyduk

Para politikalarının tam bağımsızlığını sağlamak. İlk geldiğimiz günden beri para politikaları üzerinde Merkez Bankası üzerinde mümkün oldukça konuşmamaya gayret ettim. Buradaki özelliklle para politkalarının tam bağımsızlığı her zaman olması gerekir

Para politikalarının tam bağımsızlığı sağlanacak, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı kritik esastır

Özellikle bankacılık kesimi başta olmak üzere finansal sektörün güçlü yapısının korunması ve yapısında da finansal istikrarın önceliklerimizdendir.

Kamuda tasarruf tedbirlerine başladık, tasarrufu yıl sonu rakamlarında göreceksiniz

‘BÜTÇE DİSİPLİNİ EN TEMEL DİNAMİKLERDEN BİRİ OLACAK’

Bütçe dengesinin ciddi bir disiplinle kaliteli bir dönüşüm ortaya koymasını sağlayacağız. Sadece özelleştirmeyle tek seferlik gelirlerle şunlarla bunlarla değil sürdürülebilir, başta söylediğim gibi ekonominin tüm paydaşlarıyla bu süreci ortaya koyacağız.

Yapısal reformlar konusunda şu anda bakanlıkta çok yoğun bir çalışma yürüten ekibimizin Meclis açılır açılmaz hızlı bir şekilde hayata geçireceği bir süreç olacak. Yapısal dönüşümle bu ekonomik modelde ayakta kalacağız. Yeni ekonomik yaklaşımımızın genel bir mimarisi var.

2018-2019’DA İLK FAZIMIZI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Ekonomik dengelenme dediğimiz bir süreçten bahsediyoruz. Çok daha etkin bir şekilde süreci yöneteceğimiz, 2018-2019 yılı içinde gerçekleşecek ekonomide dengelenme dediğimiz birinci fazını ortaya koyacağımız bir süreç yaşayacağız

2018-2019 yılında birinci fazı bitirip sürdürülebilir sağlıklı büyüme dediğimiz ikinci faza geçeceğiz. Daha adaletli bir paylaşım politikalarıyla üçüncü faza taşıyacağız.

Her başlıkta farklı politikalar eşgüdümlü şekilde birbirini destekleyecek. Bunun altında ekonomik dengelemeyi sağlamak için enflasyonla güçlü mücadele. İkinci adım mali disiplin üzerinde çok daha sıkı bir Hazine ve Maliye Bakanlığı göreceğiz. Üçüncüsü cari açığın düşürülmesi.

Güven ortamnın iyileştirilmesi için gerekli tüm adımlar atılacak. Sermaye piyasalarını derinleştirecek çok önemli 1-1.5 yıl olacak. Kamuda borçlanmalardaki kaynak çeşitliliği sağlanacak

Tasarruf ve verimlilik artırılacak. Bakanlıklara tasarruf tedbirleri başladık yıl sonunda rakamları göreceksiniz.

Enflasyon mu büyüme mi? Hem enflasyonla mücadele hem de sağlıklı büyüme. Türkiye zaten üretim ötesinde nüfusuyla büyüyen bir ülke. Üretim odaklı büyümeyi destekleyerek büyümeyi de sağlam dönüştürürse Türkiye’yi kimse tutamaz

Eş güdüm içerisinde yürüteceğimzi bu yaklaşım sürecini stratejik büyüme alanlarını tespit ederek ortaya koyacağız. Bu dönemki OVP eskisi gibi olmayacak. Her bir bakanlığın performansının ve bu dönüşüm için sorumluluk ve yük olarak belirlenen hedeflerin takip edildiği çok etkin bir program olacak

Vergi sistemi noktasında maliyede çok güçlü yeni bir dönüşüm süreci başlayacak. Bu değişimi aynı hızla koşmayı hedef gören ekiple birlikte bu değişimi çok daha etkin bir şekilde oraya koyacak. Bütün bu planın tamammı 81 milyonu üreten Türkiye’ye dönüştürmek en büyük motivasyonumuz olacak.

Daha adeletli paylaşım. Bir üst lige çıkmak için toplumun tabanına 81 milyona daha adaletli bir paylaşım olmalı. Daha adil bir vergi sistemi ortaya çıkacak

Bir sonraki kayıt dışı… Çok daha etkin performansa dayalı ekiplerle çok yoğun bir mücadele ortaya konacak. İşsizliğin azaltılması gelir dağılımının iyileştirilmesi ve bu sürecin temel politikalarının ortaya konuşulmasıyla Türkiye başka noktaya gelecek

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Yaklaşımı toplantısına aralarında Sabancı Holding YKB Güler Sabancı, Akbank YKB Suzan Sabancı, Shell Türkiye CEO’su Ahmet Erdem, Yapı Kredi Bankası YKB Gökhan Erün, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ve üst düzey yöneticileri, Anadolu Grubu YKB Tuncay Özilhan, Borsa Başkanı Himmet Karadağ, Doğuş Holding YKB Ferit Şahenk, Vakıfbank GM Mehmet Emin Özcan, Acıbadem Grubu YKB Mehmet Ali Aydınlar, Doğan Holding YK Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, ISO Başkanı Erdal Bahçıvan, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Çalık Holding YKB Ahmet Çalık, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Akfen Holding YK Üyesi Pelin Akın, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin de aralarında bulunduğu kalabalık bir iş insanı grubu katılım sağladı.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…