Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla Beşiktaş’ta bir araya gelen kadınlar “kadın cinayetlerinin üstünü intihar diyerek örtemezsiniz” dedi

Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla kadınlar,  Ankara’da mayıs ayında bir plazadan düşerek ölen Şule Çet’in otopsi raporunun açıklanmasının ardından İstanbul’da Beşiktaş Meydanı’nda bir araya geldi.

Şule Çet için adalet istiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, kadınlar Şule Çet’in fotoğraflarını taşıdı.

Açıklama sırasında ilk sözü alan İstanbul Kadın Meclisleri’nden Fidan Ataselim şunları söyledi:

Şule’nin intihar ettiği yönündeki iddiaları en baştan beri şüphe barındırıyordu. Şule’nin arkadaşına gönderdiği, ‘Beni tehdit ediyor bana taktı’ mesajı bunun bir kanıtıdır. Ancak şüpheliler bugün gözaltına alındı. Bu karar geç kalmış bir karardır.

Ataselim sözlerine şöyle devam etti:

Bu katile erkek kimdir? Çağatay kimdir? Kimi koruyorsunuz? Neden Çağatay’ı korudunuz? Yargıda erkekler için bir süreç işletirseniz, kadınları rahatça katledebiliyorlar. Erkekler kendilerinde güç bulabiliyor. Bunların hesabını kim verecek? Bunun hesabını bütün yetkililer verecek. Soruşturma aşamasındayken dahi ortaya çıkan ihmallerin hesabını vereceksiniz.

Şule Çet’in ağabeyi Şenol Çet: Peşini bırakmayacağız

Şule Çet’in ağabeyi Şenol Çet ise Çağatay Aksu’nun korunduğunu söyleyerek şunları ekledi:

Kardeşimin intihar ettiğini düşünmediğimi en baştan söyledim. Bir kez daha söylüyorum bu bir cinayettir. Ama delil yok diye Çağatay’ı tutuklamadılar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Biz bunun peşini bırakmayacağız.

Şule Çet soruşturmasında iki zanlı tutuklandı

İntihar ettiği iddia edilen ancak otopsi raporunda cinsel saldırıya uğradığı belirlenen üniversite öğrencisi Şule Çet ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında iki zanlı tutuklandı.

Şule Çet’in ölümünün ardından daha önce 2 kez gözaltına alınıp Adli Kontrol Şartı ile serbest bırakılan bir numaralı zanlı Çağatay A. ile o gece yan odada bulunduğunu iddia eden Berk A., yeni deliler ışığında 3. kez gözaltına alındı. Savcının tutuklanmalarını istediği zanlılar sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafındah tutuklandı.

Konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama yapıldı. Açıklamada, üniversite öğrencisi Şule Çet’in, 29 Mayıs 2018’de Ankara Mevlana Bulvarı’ndaki bir plazanın 20’nci katından düşerek hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, genç kızın plazada birlikte bulunduğu Çağatay A. ile Berk A’nın gözaltına alınarak, “Taksirle öldürme” suçundan adli kontrol talebiyle Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimine mevcutlu olarak sevk edildiği kaydedilen açıklamaya göre, 2 şüpheli, Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliğince yurt dışına çıkış yasağı ve haftanın belirli günleri kolluğa imza verme yükümlülüğü konularak adli kontrol altına alındı.

İLGİLİ HABER: TECAVÜZ VE CİNAYET KURBANI ŞULE İÇİN ADALET ÇAĞRISI

Açıklamada, soruşturma devam ederken şüphelilerin tekrar gözaltına alındıkları ve “Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçundan tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği, ancak mahkemenin her 2 şüpheliyi serbest bıraktığı kaydedildi.

Açıklamada, Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığınca düzenlenen otopsi raporunda Şule Çet ‘in kesin ölüm sebebi hakkında kanaate varılamadığı, kesim ölüm sebebinin tespiti amacıyla tüm evrakların İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderildiği, olay yerinde bulunan ve Çet’e ait olduğu değerlendirilen telefonun da Ankara Emniyet Müdürlüğünde halen incelendiği belirtildi.

Şule Çet’in ölümüyle ilgili toplanan deliller ışığında şüpheliler Çağatay A. ve Berk A’nın tekrar gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, şüphelilerin “Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Cinsel saldırı” suçlarından tutuklanmaları için Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği bildirildi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…