Sur ve Cizre gibi kentlerde yaşanan yıkımın genç bir şairin gözünden anlatıldığı, yönetmenliğini Özcan Alper’in üstlendiği “Yıkıntılar Arasında” isimli kısa

animasyon filmi, Avrupa’nın önemli festivallerinden 66. San Sebastian Film Festivali’nde gösterilecek.

“Sonbahar”, “Gelecek Uzun Sürer” ve “Rüzgarın Hatıraları” filmleriyle tanınan Özcan Alper’in animasyon türündeki yeni kısa filmi “Yıkıntılar Arasında”, 66. San Sebastian Film Festivali’nde gösterilecek.

Senaryosu Özcan Alper ve Murat Özyaşar’a ait olan filmin animasyon yönetmenliğini Vrej Kassouny, yapımcılığını ise Nar Film üstlendi.

Son yıllarda Sur, Cizre ve Nusaybin başka olmak üzere kimi il ve ilçelerde yaşanan yıkım ve insani durumun genç bir şairin gözünden anlatıldığı filmin tasarımında, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) arşiv desteğiyle gerçek fotoğraflar kullanıldı.

Basklı şair Jose Sarrionandia’nın “Zor Zamanlar” şiirinden kesitlerin yer aldığı filmin seslendirmesini de oyuncu Feyyaz Duman yaptı.

Yıkıntılar Arasında, dünyadan 12 yönetmenin kısa filmlerinden oluşturulan “Gure Oroitzapenak-Hatıralarımız” isimli uzun metraj film kapsamında seyirciyle buluşacak.

Filmin sinopsisi

32 yaşındaki genç Kürt şair Lal, bitmeyen günlerini küçük hücresinde düşünceleriyle baş başa geçirmektedir. Bir anda hücresinin içinde gerçek mi kendi hayal ürünü mü olduğu anlaşılmayan bir serçenin belirmesiyle rüya ve gerçeklik arasında asılı kalan bir yolculuğa çıkar.

Çocukluğunu geçirdiği şehrin sokaklarına dönen şair, zamanı durmuş, anılarını yıkılmış ve insanlarını dağılmış bulacaktır.

 

Kaynak: Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…