200 yıllık Brezilya Ulusal Müzesi’nde çıkan yangın dünyanın gündemine oturdu. Ülke ve dünya tarihinin farklı dönemlerinden 20 milyon nesne barındıran müze koleksiyonunun bu devasa boyutu nedeniyle eserlerin yalnızca yüzde 1’i sergileniyordu.

Eserlerin arasında Mısır’da bulunan dinozor ve mumya kalıntılarından Amerika kıtasında Kristof Kolomb öncesi döneme ait araçlara kadar çok sayıda tarihi obje vardı. İşte müzede bulunan ve yok olma ihtimali yüksek olan eserlerden bazıları…

1 – Luzia’nın iskeleti

Kıtada bulunan en eski insan kalıntısı unvanına sahip olan Luzia’nın kafatası yapısı, daha sonraki binyıllara ait kafataslarından farklıydı. Bu da bilim insanlarının Amerika’ya ilk yerleşen insanlarla ilgili teorilerini sorgulamasına yol açtı. Öldüğünde 20-25 yaşlarında olduğu tahmin edilen Luzia, müzenin en ilgi çeken eserleri arasındaydı.

2- Bendego meteoru

Bendego meteoru 1784 yılında Bahia eyaletinde bulunmuştu. 5,26 ton ağırlığında, iki metre uzunluğundaki bu metalik meteor, bulunduğu yıllarda bilinen en büyük ikinci gök taşıydı. Folha de Sao Paulo gazetesine göre Bendego yangında erimemiş olsa bile yıkıntıların arasında onu bulmak kolay olmayacak.

3- Latin Amerika’daki en büyük Mısır koleksiyonu

Koleksiyonun temeli, 1826’de tüccar Nicolau Fiengo’nun Fransa’nın Marsilya kentinde ünlü İtalyan seyyah ve arkeolog Giovanni Battista Belzoni’ye ait antik Mısır eserlerini satın almasıyla atılmıştı. 700 parçadan daha büyük olan bu koleksiyon, kıtadaki en eski ve en büyük Mısır koleksiyonuydu.

4- Kıtanın en büyük fosil koleksiyonlarından biri

Müzenin kataloğunda yer alan bilgilere göre koleksiyonlarında Latin Amerika’daki 56 bin türe ait fosil bulunuyordu.

5- Kıtanın en büyük Antik Yunan ve Roma koleksiyonu

Müzede Antik Yunan, Roma ve Etrüsk dönemlerine ait 750 eser yer alıyordu. Eserler hem nitelikleri hem de nicelikleriyle kıtanın en büyük klasik dönem koleksiyonunu oluşturuyordu.

Kaynak: Gazete Duvar

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…