Açıkta kalan adaylarla ilgili konuşan uzmanlar, bu yılın geçmiş yıllara göre büyük fırsatların yaşanacağı dönem olacağını belirtti

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) açıklandı. Veriler, bu yıl birçok öğrencinin açıkta kaldığını ve üniversitelerin boş kontenjan sayısının geçen yıllara göre çok yüksek olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, bu duruma yeni sistemin yarattığı belirsiz ortam nedeniyle yapılan yanlış tercihlerin sebep olduğunu belirtti. Üniversitelere yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin kayıt döneminin ardından ek yerleştirme kılavuzu açıklanacak ve açıkta kalanlar için yeni bir maraton başlayacak. Eğitim uzmanları Nazik Kösegil ve Burak Kılanç, yerleşemeyen öğrencilere mutlaka ek tercih şanslarını kullanmalarını, bu yıl ek yerleştirmede hiç beklemedikleri yerlere yerleşme şansı bulabileceklerini belirttiler.

Kılanç, yerleşemeyen öğrencilerin üzülmemesi gerektiğini belirterek, “Öğrenciler sistem değişikliği nedeniyle yanlış tercih yaparak biraz sıkıntı yaşamışlar gibi gözüküyor. Bu sebeple ek yerleştirme bu sene büyük fırsatları beraberinde getiriyor. Çünkü ek yerleştirmede hiç beklemedikleri yerlere yerleşme şansı bulabilirler” dedi.

Yerleşemeyenler için büyük fırsat
Özellikle lisans programlarında, üniversiteli olmaya niyetliyken açıkta kalan çok fazla öğrenci olduğunu hatırlatan Kılanç, geçen sene 50 bin olan lisans kontenjanlarındaki boşluğun bu sene 90 bine çıkmasına da yanlış tercihlerin sebep olduğunu belirtti. Adaylar için iki yol çizen Kılanç, yapılması gerekenleri şöyle anlattı: “Birinci yol mezuna kalmak ve etüt merkezlerine gidip, seneye için çalışmaya başlamak. İkinci yol da, hemen etüt merkezlerine yazılmayıp beklemek, ek yerleştirme fırsatlarını görüp ondan sonra karar vermek. Ek yerleştirmede iki yıllık programlara pek fazla kişi yerleşmiyor, bunu YÖK de açıkladı. Dört yıllık lisans programlarına ise ek yerleşmede çok fazla kişi yerleşebiliyor. Yıllar içinde bu gerçek kanıtlandı. İlk yerleştirmede özellikle yanlış tercihlerden dolayı üniversiteli olamamışlar için büyük fırsat.”

Artık tek bölüm yok

Kösegil de mezuna kalmayı düşünen öğrencilere şu uyarılarda bulundu: “Mezuna kalmak isteyen öğrenciler için ek tercihte eğer istedikleri ve yapmak istedikleri uygun bir bölüm varsa mezuna kalmalarını tavsiye etmem. Çünkü bölümler artık tek bölüm üzerinden ilerlemiyor. Her bölüm alt bölümlerini de barındırıyor. Mesela öğrenci siyaset bilimi okumak istiyorsa uluslararası ilişkiler de okuyabilir, kamu yönetimi de okuyabilir. Bütün üniversitelerde çift anadal ve yandal imkanları var. Meslekler artık birbirine çok daha yakın, üniversiteler de bu aşamada kendi bünyesinde imkanlar sunabiliyor. O yüzden eğer istedikleri mesleklere yakın bölümler varsa ek tercih imkânını mutlaka kullansınlar.”

Kaynak: Birgün (Yağmur Öztürk’ün haberi)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…