Yeni Yaşam gazetesi, AKP’li yöneticilerin cinsiyetçi dilini haberleştirdi.

Feminist ve aktivistlerin, iktidarın cinsiyetçi uygulamalarının yanı sıra birçok eylemde protesto ettikleri diğer bir konu da AKP yöneticilerinin sarf ettiği cinsiyetçi söz ve tavırlar. 

Kadın örgütleri, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 16 yıllık iktidarı döneminde her kademeden yöneticilerinin sarf ettiği cinsiyetçi konuşmaların dökümünü çıkardı. Cumhurbaşkanından başbakana, belediye başkanından milletvekiline, hükümet sözcüsünden bakanına kadar birçok ismin sarf ettiği cümleler, birçok eylem ve etkinlikte feministler ve aktivistler tarafından sık sık sert tepkilerle eleştiriliyor. Kadınları hedef alan cinsiyetçi konuşmaların hepsini yayınlamak mümkün olmadığından, bir kısmını aşağıdaki şekliyle derledik.

‘Edepsiz bir kadın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Haziran 2018’de Rize’de: “Bir adam gibi ölmek var, bir şey söyleyecektim ama onu söylemeyeceğim, bir de madam gibi ölmek var. Ölelim ama adam gibi ölelim” dedi. 24 Kasım 2014 tarihinde Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği “Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi” nde kadın-erkek eşitliği olmadığı görüşünü tekrar eden Cumhurbaşkanı, eşitliği, “Mağdur olanın mağdur eden seviyesine çıkarılması” olarak tanımladı ve, “Ben annemin ayağının altını öperdim. Ayağını çekme, orası cennet gibi kokuyor, derdim. Bunu feministlere anlatamazsın!” diye konuştu. Tayyip Erdoğan, 2014 yılında Malatya mitinginde yaptığı konuşmada da gazeteci Amberin Zaman’ı, “Oradan da gazeteci kılıklı bir militan çıkmış, edepsiz bir kadın, ‘Müslüman ülkede bunu beklemek zor değil mi’ diyor. Haddini bil haddini. Eline vermişler bir kalem, gazete köşesinde yazıyorsun” sözleriyle tehdit etti.

‘Kadından vaiz mi alınır?’

AKP’li Of Belediye Başkanvekili Halil Alireisoğlu, 3 Nisan 2016’da, afet ve acil durumlarla ilgili eğitim veren müftülük çalışanı Ayşe Yılmaz’ın konuşmasına, “Sen kimsin de bize vaaz veriyorsun? Bu kadın nereden çıktı? Bu ne iş? Erkekler kadınlardan vaiz mi alırmış? Bizim kadınlardan alacağımız eğitime ihtiyacımız yok” diye bağırdı ve mikrofonu kapattırdı. Halil Aliresioğlu kendini, “Temelde bayan olduğu için tepki gösterdim. Bayanların konuşacağı yer vardır, erkeklerin konuşacağı yer vardır” diye savundu.

‘Kadına hayırlı eş lazım’

Boşanmaları araştırmak için Meclis’te kurulan komisyon toplantısının yapıldığı 19 Şubat 2016 tarihinde, AKP Isparta Milletvekili Sait Yüce, sunum yapmak için davet edilen Eşitlik İzleme Kadın Grubu’ndan (EŞİTİZ) avukat Hülya Gülbahar’a, “Konumunuzu bilerek konuşun”, “Gidin dışarıda konuşun”, “Ben sana haddini bildirmeye çalışıyorum” gibi ifadeler kullandı. 23 Ekim 2015’te AKP’nin Urfa mitinginde konuşan dönemin Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu, “Şimdi işiniz, maaşınız var, aşınız var. Ne kaldı? Eş kaldı eş. Biz bu toprakların insanlarının bereketlenmesini, çoğalmasını istiyoruz. Ama aynı zamanda iş güç sahibi olmasını da istiyoruz. Eş lazım dediğinizde önce annenize, babanıza gideceksiniz. İnşallah onlar size hayırlı bir eş bulacak, bulamazlarsa bize başvuracaksınız” dedi.

‘Kız mıdır kadın mıdır?’

Dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Haziran 2011’de Konya mitinginde, Hopa’daki olayları protesto etmek için zırhlı aracın üzerine çıkan ve polis müdahalesi sonucu kalçası kırılan Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Dilşat Aktaş’ı kast ederek, “O kadın, kız mıdır kadın mıdır?” diye konuştu. Temmuz 2009’da Münevver Karabulut’un katledilmesini, “Çocuğumuz öyle nereye giderse gitsin olmaz. Yalnız bırakılan ya davulcuya ya zurnacıya” sözleriyle “yorumladı.”

‘Kadınsa iffetli olacak’

Eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Türk kadını evinin süsüdür” dedi. Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise 29 Temmuz 2014’te, “Kadınsa o da iffetli olacak. Mahrem namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak, bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak” açıklamasını yaptı.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…