Cumhur ittifakı: Şenyaşarların öldürülmesi de, Çorlu kazası da araştırılmasın

Suruç’ta Şenyaşar ailesinin fertlerinin öldürüldüğü olaya ilişkin HDP’nin verdiği araştırma önergesi AKP’lilerin oylarıyla reddedildi.

14 Haziran’da Urfa’nın Suruç ilçesinde 26. ve 27. dönem AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, esnaflık yapan Şenyaşar ailesine “Size verecek oyumuz yok” demesi üzerine önce sözlü tacizde bulunmuş ardından arbede yaşanmıştı. Arbede sırasında Mehmet Şah Yıldız’ın Adil Şen Yaşar’ı silahla vurmuş çıkan silahlı çatışmada Yıldız da hayatını kaybetmişti. İşyerinde başlayıp yaralıların kaldırıldığı hastanede devam eden saldırı sonucunda Şenyaşar ailesinden üç kişi hayatını kaybetmişti.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran’da AKP’nin 26 ve 27. Dönem Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve yanında bulunan akrabalarının Suruç’ta esnaflık yapan Şenyaşar ailesi fertlerine yönelik sözlü saldırısı ile başlayan ve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Ayhan Bilgen araştırma önergesi verdi. 

 Önergede. “Suruç’ta yaşanan saldırı ile seçimlere 10 gün kala büyük bir provokasyon yaratılmak istenmiştir. Urfa’nın Suruç İlçesinde meydana gelen ve 4 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan olayın siyasi boyutuyla birlikte tüm yönleri ile araştırılması, açığa çıkartılması gerekmektedir. TBMM’nin tüm partilerin vereceği üyelerle kuracağı komisyon acilen çalışmalara başlamalı ve olayı tüm ayrıntılarıyla açığa çıkarmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Önerge AKP’lilerin oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti’nin Çorlu’daki tren kazasıyla ilgili verdiği araştırma önergesi reddedildi.

Genel Kurul’da önerilerin bir diğer araştırma komisyonu önergesi ise 8 Temmuz’da 24 kişinin hayatını kaybettiği ve 124 kişinin yaralandığı Çorlu’da tren kazasıydı.
İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Bal, bu kazanın “doğal afet ve kaderle” açıklanamayacağını ifade etti.

Öngörülebilir ve önlenebilir tedbirlerin alınmaması sebebiyle kazanın meydana geldiğini belirten Bal, “Basit mühendislik hatalarına dayalı ölümcül kazaların yaşanması, bilime, mühendisliğe, liyakata önem vermeyen bir anlayışın ayıbı olarak ülkemizde sık sık ortaya çıkmaktadır” dedi.

Bu önerge de aynı şekilde AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

CHP’NİN ‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ’ ÖNERGESİ DE REDDEDİLDİ

CHP’nin “basın özgürlüğü” ile ilgili araştırma önergesinin görüşülmesi önerisi ele alındı.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, bugün “144 gazetecinin cezaevinde olduğunu” belirterek, “İdam cezasını bu Meclis kaldırmamış olsa gazetecilerini asan ülke olarak tarihe bile geçeceğiz” dedi.

Basın ekmekçilerinin, maddi yaptırımlar ve ceza soruşturmalarıyla korkutularak otosansüre zorlandığını öne süren Çakırözer, “Dünya bizi basın özgülüğünün bulunmadığı bir ülke olarak görüyor. Böyle bir ortamda kutlanacak bir basın bayramı yok” diye konuştu.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, gazeteci olmanın suç işleme özgürlüğü vermeyeceğini dile getirerek, “Suç işleme özgürlüğü, basın özgürlüğü değildir. Gazeteci de olsa suça bulaşmışsa cezası vardır. AK Parti hükümetleri hem gazetecilik alanında hem temel haklar alanında sessiz devrim gerçekleştirmiş bir partidir” değerlendirmesini yaptı.

CHP’nin önerisi kabul edilmedi.

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…