Dersim’de orman yangını sürüyor. Güvenlik gerekçesi ile müdahale edilmesine izin verilmeyen yangın Ovacık’a doğru ilerliyor.

Dersim’de yaklaşık bir hafta önce başlayan orman yangını sürüyor. Günlerdir devam eden yangın Zoğar, Zenge ve Koçeri bölgelerinin de aralarında bulunduğu 7 alanda devam ediyor. Hozat ilçesi Amutka karakolundan atılan havan ve bölgede yürütülen operasyon kapsamında helikopterlerden açılan ateş sonucu oluşan yangına günlerdir müdahale edilmiyor.

“YANGIN 7 BÖLGEDE SÜRÜYOR”

Artı Gerçek’e konuşan Hozat eski Belediye Başkanı Cevdet Konak, yangının Bozan bölgesi, Zoğar, Uzuntarla, Koçeri bölgesinin üst tarafı ve Koskuzuca bölgesinde devam ettiğini söyledi. Yangının yaklaşık bir hafta önce başladığını ifade eden Konak, ormanların gece gündüz yandığını belirtti. Her geçen gün genişleyen yangına hiçbir müdahalede bulunulmadığını ifade eden Konak, “Güvenlik gerekçesi ile yangına müdahale edilmesine izin verilmiyor. İnsanlara ‘Yasaktır giremezsiniz’ diyorlar. Biz sahayı görmek için bölgeye gittik. Dersim merkezden basınla da görüştüm, bölgeye gelip çekim yapılması ve açıklama yapmak için. Onlar da gelmediler” dedi.

“ORMAN İŞLETME, KAYMAKAMLIK VE BELEDİYE SESSİZ”

Bölgede yaşayan halkın yangına müdahale etmekten korktuğunu anlatan Konak, yangına duyarsız yaklaşan kurumları şu sözlerle eleştirdi: Orman İşletme Müdürlüğü müdahale etmiyor. Kaymakamlık harekete geçmiyor, yerelde ise belediyenin sesi yok. Bir ilçede belediye başkanı halkı, oradaki sivil toplum örgütlerini bir araya getirecek, bir hareket yaratacak. Biz dersek halk kendini fazla güvende hissetmez ama bir belediye başkanı derse halk kendisini güvende hisseder. Havadan ve karadan bu yangına müdahale edilmeli. En az 100-150 kişi, iş makineleri ile bu yangına müdahale edebilir.

“YÜZLERCE HEKTARLIK ALAN YANDI”

Doğa aktivisti Haydar Çetinkaya, yangının tehlikeli bir boyuta ulaştığı uyarısında bulundu. Çok hızlı bir şekilde geniş bir alana yayılan yangında yüzlerce hektarlık alanın yandığını ifade eden Çetinkaya, “Müdahale edilmezse yangın daha da büyüyecek. Geçen sene Milli Park’ta yanan orman gibi olacak. Yangın Dersim sınırlarına doğru ilerliyor. Yangın şu anda Hozat, Çemişgezek ve Ovacık üçgeninde devam ediyor. Bu üçgen çok kötü bir şekilde yanıyor. Dumanlar Ovacık ilçesine doğru ilerliyor” dedi.

“POLİS ETRAFI SARINCA HALK GERİ DURDU”

Orman yangınına dikkat çekmek için Dersim merkezde basın açıklaması yapmak istediklerini ifade eden Çetinkaya, “Polis basın açıklaması yapacağımız yeri çevreledi. Sanat Sokağı demiş olduğumuz yerin neredeyse hepsini polis tuttu. Açıklama yapacağımız alana gelenler kontrollü bir şekilde içeri alınıyordu. İnsanlar polis yoğunluğunu görünce korktu. Katılmaktan imtina etti. Maalesef kimse basın açıklamasına katılmadı” diye konuştu.

Çetinkaya orman yangına müdahale edilmesi için girişimlerini sürdürüyor. Dün Orman Müdürlüğü yetkileri ile görüşen Çetinkaya, bugün valilik ile görüşme talep etti. Vali’den randevu talep ettiklerini belirten Çetinkaya, “’Başka randevuları var’ denilerek bizim talebimizin sonraya ertelenmesi durumu oluştu. Biz de bu yaklaşım üzerine gerek yok deyip, randevu talebimizi iptal ettirdik” dedi.

“YANGINA MÜDAHALE ETMEK DEĞİL, İZLEMEK SUÇ”

Polisin tutumuna ve toplumun duyarsızlığına tepki gösteren Çetinkaya şunları söyledi: Yangın çok ciddi bir boyutta. İsyan etmemek elde değil. Dünyanın bütün yangınlarının yardımına koşan bir ülke kendi toprakları içerisindeki bir yangına müdahale etmiyor. Edenlere de güvenlik gerekçesi ile izin vermiyor. Bu kahredici bir durum. Orman yangınlarına müdahale etmek suç değildir, orman yangınlarını izlemek suçtur. Orman yangınlarına müdahaleye izin vermemek suçtur. Suç olan noktalar bunlar.

Komünist Başkan’dan acil çağrı

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı çağrıda, “Kurumları ve gönüllüleri yangına acil müdahaleye davet ediyoruz” dedi.

İşte Maçoğlu’nun o çağrısı:

Dersim’de Ovacık, Çemişgezek ve Hozat arasında bulunan Bozan Yaylası, Zoğar, Dereköy, Kozulca, Koçkozulca, Zengi, Değirmendere, Dündül Deresi ve Geyiksuyu bölgelerinde orman yangınları devam ediyor… Kurumları ve gönüllüleri yangına acil müdahaleye davet ediyoruz…

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…