HDP Diyarbakır Vekili Garo Paylan, Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav’da bu yıl din dersinden muaf öğrencilere alternatif soruların neden sorulmadığına ilişkin soru önergesi verdi.

TEOG’un yerine getirilen sistemde Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav’da bu yıl din dersinden muaf öğrencilere din dersi soruları yerine sorulan 10 alternatif sosyal bilgiler sorusu sorulmadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“Puanlama sistemi mağduriyet yarattı”

“Bu yıl yapılan Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav’da din dersinden muaf olan öğrencilere, geçtiğimiz yıla kadar sorulan alternatif 10 sosyal sorusu sorulmamıştır” diyen Paylan, Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nun 11. maddesi olan ‘Sınavın Değerlendirilmesi’ bölümünün f bendinde yer alan ifadeleri hatırlattı:

“Yabancı dil ve/veya din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin yabancı dil ve/veya din kültürü ve ahlak bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.”

“Bu puanlama sistemine göre; din dersinden muaf olan öğrenciler, aynı sayıda soruyu doğru cevaplamalarına rağmen, din sorularını yanıtlayan öğrencilere nazaran daha az puan alarak mağdur olmuşlardır” diyen Paylan, Selçuk’a şu soruları sordu:

Bu bağlamda;

1) Bu yılki liseye geçiş sınavında din dersinden muaf olan öğrencilere alternatif sosyal soruları neden sorulmamıştır?
2) Din dersinden muaf öğrencilerin, aynı neti yapan ve din sorularını yanıtlayan öğrencilere kıyasla puan kaybı ne kadardır?
3) Bu öğrencilerin mağduriyetlerinin, okullara yerleştirme süreci bitmeden acilen giderilmesi için herhangi bir adım atılacak mıdır?
4) Din dersinden muaf öğrencilerin alenen mağdur edildiği bu sistemin değişmesi yönünde herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?
5) Sınava din dersinden muaf kaç öğrenci katılmıştır?
6) Zorunlu din dersi uygulamasını kaldırmak için herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…