EMİS sözleşmesi kapsamındaki Schneider Çiğli ve Manisa fabrikalarının işyeri temsilcileri, daha iyi bir sözleşme için mücadele edeceklerini açıkladı.

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile fabrikalarda örgütlü Birleşik Metal-İş Sendikası arasında 2500 işçi adına yürütülen grup sözleşmesi, anlaşma sağlanamaması nedeniyle arabulucu aşamasına gidiyor. Şimdiye kadar yapılan görüşmelerde 39 maddede anlaşma sağlanırken, 34 maddede ise anlaşma sağlanamadı. EMİS sözleşmesi kapsamında bulunan Schneider Çiğli ve Manisa fabrikalarının işyeri temsilcileri, daha iyi bir sözleşme için mücadele edeceklerini bildirdi.

Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde kurulu olan Schneider fabrikası İşyeri Temsilcisi Sedat Sadak, “Yeni dönem sözleşme için görüşmeler yapıldı. Yüzde 16 zaman önerisinde bulunmuşlardı, biz bunu kabul etmedik. Kabul etmediğimiz için de uyuşmazlık tutuldu ve arabuluculuk atandı. Bizim talebimiz genel olarak bakılırsa, ortalama yüzde 25 zam, sosyal hakların artırılması. Ayrıca doktordan aldığımız raporlar kesiliyordu, onların kesilmemesi” dedi. Toplam 39 maddede anlaşıldığını 34 maddede ise anlaşılmadığını belirten Sadak, “Anlaşma sağlanamayan maddeler için uyuşmazlık tutuldu. Bunların yüzde 90’ı maddi meseleler” dedi.

‘DAHA İYİ BİR SÖZLEŞME İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde kurulu Schneider İşyeri Temsilcisi Murat Gözlükavak da patron tarafından sunulan ücret teklifini kabul etmediklerini, arabulucunun atanmasını beklediklerini söyledi. Gözlükavak, “İki dönemdir Schneider Manisa fabrikasında sözleşmelerimiz hep işverenin son dakikaya kadar bazı şeyleri bekletmesiyle grev kararları alarak geçti. Biz bu dönem işverenden, daha bir yaklaşım bekleyerek iyi sözleşme imzalanmasını talep ediyoruz. Ama bu işler de mücadele ile oluyor” dedi. Gözlükavak, şöyle devam etti: “İşveren ülkenin şuan ki durumunda her şeye ortalama yüzde 25-30 zam gelirken işçilere hâlâ bu teklifi dayatmaya devam ederse biz de örgütlülüğümüzden gelen güçle birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Ekmeğimiz için, daha iyi haklarla çalışmak için işçilerle birlikte mücadelede etmeye hazırız.”

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…