Erdoğan’ın Almanya ziyareti ile PKK lideri Öcalan’a dönük baskıları protesto ettiğini belirten Batmanlı genç kendini ateşe vererek hayatına son verdi.

Almanya’nın İngolstad kentinde Batman’ın Kozluk ilçesine kayıtlı Ümit Acar adlı genç, Erdoğan’ın Almanya’da üst düzey protokol ile karşılanmasını protesto ederek kendini yaktı. Üzerine benzin dökerek bedenini ateşe veren genç kendini yakmadan önce sosyal medya platformu üzerinden yayınladığı canlı videoda nasıl bir eylem yapacağını belirtmeden amacını anlattı. Türkiye Almanya ilişkilerinin yanı sıra PKK lideri Öcalan’ın İmralı Cezaevi’ndeki koşullarını ve tecrit altında tutulmasını da yapacağı eylem ile protesto edeceğini belirten Acar’ın cenazesi Münih’teki bir hastanede tutuluyor.

Dört çocuklu Hayrettin-Sofiye Acar çiftinin en büyük oğlu Ümit Acar, 26 yaşındaydı. 6 yıl önce Batman’ıon Kozluk ilçesine bağlı köylerinden İstanbul’a göç eden aileden 23 yaşındaki Sertaç Acar ile kendini yakan Ümit Acar, 3 yıl önce Almanya’ya geliyorlar. Sertaç Acar bir dönercide çalışırken işsiz olan Ümit Acar, Nürnberg Medya Halk Toplum Merkezi’nde Örgütlenme Komisyonu üyesi olarak çalışıyordu.

Kardeşinin anlatımına göre bugün sabah saatlerinde evden ayrılırken kardeşinden para isteyen Ümit Acar’ı bir müddet sonra kardeşi elinde benzin bidonu ile görüyor. Benzini ne yapacaksın diye soran kardeşine “Jeneratör için lazım” diyen Ümit Acar, daha sonra kendini yaktığı bölgeye giderek önce İstanbul’da olan babasıyla konuşarak helallik istiyor. Ardından Facebook üzerinden canlı yayın yaparak eyleminin amacını anlatan Ümit Acar, ardından kendini yaktığı yerin konumunu telefon üzerinden kardeşinin işyerinin sahibine göndererek bedenini ateşe veriyor.

Acar’ın cenazesi kardeşinin işyeri sahibinin konumun bulunduğu bölgeye gitmesinden sonru bulunuyor. İlk etapta konum üzerinden cenazenin bulunmaması ve Facebook’taki videonun görünmesi üzerine bölgeye giden polis cenazeyi bularak Münih’te bir hastanenin morguna kaldırıyor.

Hayatına son veren Ümit Acar Facebook üzerinden yayınladığı videoda PKK lideri Öcalan üzerindeki baskıları protesto ettiğini ifade ettikten sonra Almanya-Türkiye ilişkilerini de eleştiriyor. Acar, hayatına son vermeden önce yayınladığı videoda “Bugün yapacağım eylem Başkan Öcalan ile Erdoğan’ın Almanya ziyaretine dönük olacaktır. Biliyorsunuz bugün Erdoğan Almanya’ya geliyor bu protestomun bir nedeni de budur. Başkanımız 20 yıldır cezaevindedir. Bir diğeri de Almanya ile Türkiye’nin dostluklarının bize yaşattıklarıdır. Biliyorsunuz Türkiye ile Almanya’nın 300 yıla varan bir dostlukları vardır. Halepçe katliamının Almanya’dan gönderilen kimyasal gazlarla gerçekleştiğini de biliyoruz. Rojava’da Kürtlere dönük gerçekleştirilen katliamların tümünde Almanya’nın Türkiye’ye verdiği silahların payı vardır. İşte bu şartlarda Erdoğan tekrar Almanya’ya geliyor. Bu nedenle ben bu eylemi gerçekleştireceğim” ifadelerine yer veriyor.

Kaynak: ARTI GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…