İsrail saldırıları evlerini bombalarken, Filistin halkı birçok sanatçıdan sanatlarıyla destek aldı.

İsrail’in kuşatma altındaki bölgeyi tek başına bombalaması 10 Mayıs’tan bu yana 66’sı çocuk olmak üzere en az 248 Filistinliyi öldürdü ve 91 bin’den fazla Filistinli’yi yerinden etti. En az 1.948 kişi de yaralandı.

Sosyal medyadaki sanatçılar, halkın duruma daha fazla odaklanmasının iktidardakileri bombalamayı durdurmaya zorlayacağı umuduyla şiddetten etkilenen Filistinlilere destek toplamaya çalıştı.

Hashtag’ler, mesajların paylaşılmasında önemli bir araç oldu. middleeasteye.com’un haberine göre “Redforpalestine” hashtag’i, Filistinlilerle dayanışma göstermek ve olaylar hakkında konuşmalar başlatmak amacıyla on binlerce kez kullanıldı.

Dijital sanat, Filistinlilerin içinde bulunduğu kötü duruma ışık tutmaktan, kaybedilen hayatları anmaya, direnme kararlılığına dair mesajlar göndermeye kadar bir dizi işleve hizmet ediyor.

İnternette paylaşılan bir resimde, geleneksel Filistin işlemeli kıyafetleri giymiş bir kadın, hasarlı bir binadan yükselirken görülüyor. Çizim internette binlerce kez paylaşılan görseller arasında.

11 bin’den fazla kez paylaşılan başka bir görselde, bir sanatçı, Japon balıklarını Gazze’deki evlerinin enkazından kurtardıktan sonra sevinçlerini ifade eden viral bir videoda yer alan iki küçük çocuğu, Nana ve Ahmed’i tasvir ediyor.

Küçük çocukların videoda “Onu evden kurtardık … ve geri dönüp kuşları da kurtarmak istiyoruz” dedikleri duyuluyor.

Filistinliler için birkaç hafta süren yüksek baskının ardından, internette paylaşılan diğer resimlerden bazıları, zorluklar karşısında bu umut ve kararlılık hissi yaratıyor.

Twitter’da paylaşılan bir fotoğrafta, enkaz ve yıkılan binalar arasında kutlama yapan bir aile gösteriliyor. Resimdekiler, yüzlerinde gülümsemeler olan bir çocuğun doğum günü pastası gibi görünen şeyin etrafında toplanıyor.

 

Çocuklar için travma etkisi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bölge sakinlerinin, özellikle çocukların akıl sağlığı üzerinde yıkıcı bir etki yarattı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, Gazze’deki gençlerin kabaca yüzde 38’i intiharı düşündü ve 24 sağlık tesisinin saldırıya uğradığı son saldırıdan önce bile akıl sağlığı hizmetleri kıt ve yetersizdi.

Dijital sanat için bir başka ilham kaynağı da, bir bombalama saldırısında İsrail ordusundaki evini tahrip ettiği için hayal kırıklığını giderdiği viral bir Middle East Eye videosunda görülen 10 yaşındaki Nadine Abdullatif oldu.

Nadine, videoda, “Ben sadece on yaşındayım. Artık bununla başa çıkamıyorum, sadece halkıma yardım etmek için doktor falan olmak istiyorum ama yapamıyorum. Ben sadece bir çocuğum” diyor.

Video dünya çapında manşetlere taşındı ve düzinelerce ünlü isim tarafından da paylaşıldı.

 

Ölenleri anmak için…

Sanatçılar ayrıca İsrail’in Gazze’deki bombalama kampanyası sırasında hayatını kaybedenlere de saygılarını sundular.

Aşağıdaki resimde, İsrail bombardımanında hayatını kaybeden bir çocuk yüzünde gülümsemeyle annesine sarılıyor. İsrail saldırılarında ölenlerin beşte birinden biraz fazlası çocuktu.

Bazı insan hakları örgütleri İsrail’i Gazze’deki sivil ve insani altyapıya, özellikle de hastanelere, okullara ve ofislere yakın hava saldırıları düzenlediği için kınadı.

Uluslararası Af Örgütü’nden Saleh Higazi yaptığı açıklamada, “İsrail’in Gazze’de konutları ve aile evlerini hedef alan hava saldırıları başlatmasıyla ortaya çıkan korkunç bir tablo var – bazı durumlarda tüm aileler, yaşadıkları binalar çöktüğünde enkazın altına gömüldü,” dedi.

Kaynak: BİANET

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…