Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yol haritasını içeren deklarasyonun hafta sonu kitlesel bir şekilde açıklanacağını söyleyen HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Ortak bir iradeyle geleceğe yelken açıyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Musa Anter Davası’nın zamanaşımından düşürülmesi kararına tepki gösteren Günay, “Musa Anter Davası dün sonuçlandı, bütün katliam davalarında olduğu gibi sonuç bizleri şaşırtmadı. Dosyanın zamanaşımı gerekçesiyle üstü kapatıldı. Devletin aydınlatamadığı cinayet yoktur, aydınlatmadığı cinayet vardır. Dolayısıyla aydınlatılmayan her failli meçhul cinayette AKP iktidarı bu suça ortaktır, faillerle suç ortağıdır ve failleri korumaya devam ediyor. Bu dosyanın kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Failler cezalandırılana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Failli meçhul her cinayetin hesabını soracağız” şeklinde konuştu.

‘İsyanınız isyanımızdır’

İran’da polisler tarafından öldürülen Mahsa Amînî’yi anarak açıklamasını sürdüren Günay, şunları ifade etti:

Bu saldırgan ve faşizan tutum sadece İran rejimi tarafından uygulanmıyor. Bu topraklarda yaşayan herkes bu tür faşizan uygulamaların şahididir, tanığıdır, mağdurudur. Türkiye’de olduğu gibi, eteğinin boyundan, saçının telinden, tecavüzden korunmak için direnmesinden, politik kimliğinden kaynaklı her yıl onlarca kadın katlediliyor. İranlı kadınlar, kadın düşmanı baskıcı molla rejimine bir kez daha artık yeter diyor!

HDP olarak, 22 yaşındaki Kürt kadın Jîna Mahsa Amînî’nin İran’ın despot ahlak polisleri tarafından katledilmesini şiddetle kınıyor ve öldürülen her kadın isyan gerekçemizdir demeye devam ediyoruz. İran’dan, Tahran’dan, Rojhılat’tan yükselen kadın isyanını destekliyor ve ‘isyanınız isyanımızdır’ diyoruz.

Bizler de HDP Kadın Meclisi olarak İranlı kadınların mücadelesine bulunduğumuz her yerde ses verdik. Bu mücadele hepimizin ortak özgürlük mücadelesidir. Çünkü kadın düşmanı bu zihniyeti çok iyi biliyoruz ve her gün yaşıyoruz.

Emek ve Özgürlük İttifakı yola çıkıyor

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın deklarasyon açıklamasına katılım çağrısında bulunan Günay, “Bu mücadele ortaklığı şimdi ortak bir iradeyle geleceğe yelken açıyor. 24 Eylül Cumartesi günü partimizin de içinde yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı İstanbul’da kitlesel bir şölenle yola çıkıyor. İstanbul’da binlerce kişiyle buluşacağız. İttifakın hazırlıkları tamamlandı. Buluşmada ittifakın yol haritasını içerek deklarasyonumuzu yayınlayacağız. Haliç Kongre Merkezi’ndeki bu tarihi buluşmaya bütün halkımızı katılmaya, bu özgürlük yolculuğuna dahil olmaya davet ediyoruz” dedi.

Kaynak: KARINCA

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…