ODTÜ öğrencilerin tutuklandığını aktaran ifade özgürlüğü savunucularının çatı örgütü IFEX, dayanışma için karikatürü paylaşmaya çağırdı.

İfade özgürlüğü savunucularının çatı örgütü olan IFEX (The Initiative for Freedom of Expression), ODTÜ’lü dört öğrencinin tutuklanmasına gerekçe gösterilen “Tayyipler Alemi” isimli karikatürü ifade özgürlüğüne dikkat çekmek amacıyla sosyal medyada paylaşma kampanyası başlattı.

Kampanya için IFEX’ten “Tayyipler Alemi’ni paylaşın, Hicvin suç olmadığını Türkiye’ye anlatın” çağrısı yapıldı.

Penguen Dergisi’nde yayınlanan “Tayyipler Alemi” karikatürünü Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezuniyetinde taşıyan dört öğrenci “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklu yargılanıyor.

Karikatürü Twitter hesabından paylaşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na soruşturma açıldı. Cunhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, karikatürü paylaşan 72 CHP vekili hakkında da suç duyurusunda bulundu.

ODTÜ öğrencileri ve milletvekillerinin karşılaştığı durumu aktaran IFEX, ifade özgürlüğü savunucularını dayanışma için karikatürü paylaşmaya çağırdı.

IFEX, kampanya çağrısında siyasi liderlerin hicvedildiği karikatürlerin dünya çapında toplumsal tepkilerin çok önemli bir şekli olarak görüldüğünü belirterek, “Bununlar birlikte Türkiye’de siyasi liderlerin hicvedildiği karikatürler, hükümetin toplumsal eleştiriyi kriminalize etmesinin başka bir yolu” dedi.

ODTÜ öğrencileri ve milletvekillerinin karşılaştığı durumu aktaran IFEX, ifade özgürlüğü savunucularını dayanışma için karikatürü paylaşmaya çağırıyor.

“WorldofTayyips”

IFEX, kampanya çağrısında siyasi liderlerin hicvedildiği karikatürlerin dünya çapında toplumsal tepkilerin çok önemli bir şekli olarak görüldüğünü belirtiyor ve ekliyor; “Bununlar birlikte Türkiye’de siyasi liderlerin hicvedildiği karikatürler, hükümetin toplumsal eleştiriyi kriminalize etmesinin başka bir yolu.”

Kampanyaya destek olmak isteyenler “Siyasi lideri hedef alan hiciv ifade özgürlüğüdür. Karikatürü paylaştıkları için tutuklananların yanındayım” yazılı Tweet’i reteweet edebilir, ya da #WorldofTayyips etiketiyle kendi cümlelerini paylaşabilir.

Ne olmuştu?

Mahkeme “ifade özgürlüğü” demişti

Öğrencilere soruşturma açılmasına neden olan pankartta, 2005’te Penguen Dergisi’nde yayınlanmış bir karikatür bulunuyordu.

Derginin “Tayyipler Alemi” kapağıyla dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, fil, zürafa, maymun, deve, kurbağa, yılan, inek ve ördek şeklinde resmedilmişti. Erdoğan Penguen’e 40 bin liralık manevi tazminat davası açtı ancak Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesince dava, “ifade özgürlüğü” gerekçesiyle reddedildi.

Öğrenciler tutuklu

Temmuz ayındaki mezuniyet töreninde pankartı taşıyan dört öğrenci 10 Temmuz’dan beri tutuklu, pankartı bastığı belirtilen bir kişi tutuksuz yargılanıyor. Beş kişi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299. maddesinde yer alan “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1’er yıldan 4’er yıla kadar hapis talebiyle dava açtı.

Siyasilere soruşturma

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, Twitter hesabından paylaştığı “Tayyipler Alemi” karikatürü nedeniyle soruşturma açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tayyipler Alemi” adlı karikatürü sosyal medyada paylaştıkları için 72 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili hakkında suç duyurusu yaptı.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…