Gazze’de ABD merkezli Associated Press ve Katar merkezli Al Jazeera haber kuruluşlarının olduğu bir bina, İsrail’in hava saldırısı sonucu yıkıldı.

Reuters haber ajansına göre bina, sahibinin İsrail’den saldırı öncesi uyarı alması üzerine boşaltılmıştı.

Binada apartmanlar ve başka ofisler de vardı.

İsrail ordusu da binaya saldırı düzenlediğini doğruladı.

İsrail yaptığı açıklamada “Hamas’ın askeri malzemelerinin olduğu binada yaşayanları kalkan olarak kullandığını” öne sürdü.

Saldırıyla ilgili AP haber ajansının başkanı ve CEO’su Gary Pruitt, “İsrail ordusunun AP’nin ve diğer haber organizasyonlarının bulunduğu binayı bombalamasından ötürü şoke olmuş ve dehşete düşmüş durumdayız” ifadesini kullandığı bir açıklama yayımladı.

İsrail’in, AP’nin bürosunun ve gazetecilerin o binada olduğunu uzun zamandır bildiğini söyleyen Pruitt, bina vurulmadan önce uyarı yapıldığını aktardı.

Konuyla ilgili İsrail hükümeti ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bilgi beklediklerini aktaran Pruitt, “bu gelişmenin son rahatsız edici olduğunu, can kaybının ucu ucuna engellenebildiğini” ifade etti.

Pruitt açıklamasını, “Bugün olanlar yüzünden dünya Gazze’de yaşananlarla ilgili daha az şey bilecek” cümlesiyle bitirdi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları Cumartesi günü de devam ediyor. Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 139’a yükseldi.

Öte yandan Gazze’den İsrail’e yönelik roket saldırılar da sürüyor. İsrail’de roketler nedeniyle sekiz kişi hayatını kaybetti.

BM’den savaş suçu uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, hem İsrail ordusunun hem de Filistin’in silahlı gruplarının, nüfusun yoğun olduğu yerlere hava saldırısı düzenleyerek savaş suçu işliyor olabileceği uyarısında bulundu.

Bachelet yaptığı açıklamada, İsrail’in güvenlik güçlerinin protestoculara atış mühimmatı ile karşılık vermesinin de savaş suçu olabileceğini aktardı.

BM’li yetkili, uluslararası hukukun çiğnenip çiğnenmediğine dair bağımsız bir komisyonun kurulması gerektiğini belirterek gerilimin ve şiddetin sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

10 kişilik bir aile hayatını kaybetti

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Bürosu İsrail ve Filistin Meseleleri Sekreter Yardımcısı Vekili Hadi Amr, bölgedeki gerilimi artırmak üzere İsrail’in Tel Aviv kentine gitti.

Bir haftadır yaşananlar, bölgede son yılların en ölümcül saldırılarına yol açtı.

Filistinli sağlık yetkilileri Cumartesi gününün ilk saatlerinde gerçekleştirilen bir hava saldırısı sonucu Gazze’deki bir sığınmacı kampında 10 kişilik bir ailenin hayatını kaybettiğini, ölenler arasında kadınlar ve çocuklar da olduğunu duyurdu.

Mülteci kampında neredeyse bütün ailesini kaybeden Muhammad Hadidi, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, "Adaleti olmayan dünyanın bu suçları görmesini istiyorum" dedi.

Hadidi’nin saldırıdan sadece enkazın altında annesinin yanında bulunan beş aylık bebeği kurtuldu (KAYNAK: GETTY IMAGES)

Mülteci kampında neredeyse bütün ailesini kaybeden Muhammad Hadidi, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, “Adaleti olmayan dünyanın bu suçları görmesini istiyorum” dedi.

Kardeşinin yaşadığı evde dört çocuğu ve eşini kaybeden Hadidi, vuruldukları sırada ailesinin bayramlık kıyafetlerinin üzerinde olduğunu aktardı.

Saldırıdan sadece enkazın altında annesinin yanında bulunan beş aylık bebeği kurtulan Hadidi, “Evlerinde güvendeydiler. Silah taşımıyorlardı, füze fırlatmamışlardı” dedi.

Doğu Kudüs’te başlayan ve ardından Gazze’ye sıçrayan gerilim Cuma günü Batı Şeria’ya da yayılmış, orada da en az 10 Filistinli hayatını kaybetmiş ve yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

“Sürdürülebilir huzur ortamı yaratmaya çalışacak”

İsrail’deki ABD Büyükelçiliği, Hadi Amr’ın taraflarla görüşerek “sürdürülebilir huzur ortamı yaratmaya çalışacağını” duyurdu.

BBC ABD Dışişleri Bakanlığı Muhabiri Barbara Plett Usher, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili en kıdemli çalışanı olan Amr’ı bölgeye gönderdiğini fakat Amr’ın önceki dönemlerde bölgeye giden üst düzey diplomatlara kıyasla orta seviyede bir diplomat olduğunu belirtiyor.

Usher’a konuşan Eski ABD İsrail Büyükelçisi Daniel Kurtzer “Bölgeye daha kıdemli bir diplomat gönderilmesi, ABD’nin diplomatik çözüm konusunda daha kararlı olduğunu gösterir” diyor.

Taraflar arasında ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuç vermedi.

Arap basını Mısır’ın bu yönde çaba sarf ettiği fakat İsrail’in ilgi göstermediğini yazmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Pazar günü bölgede yaşananları görüşecek.

İsrail Perşembe günü 7 bin yedek askerini göreve çağırmış, Gazze’nin etrafına tanklarla yığınak yapmıştı.

İsrail ordusu Gazze’ye yönelik kara operasyonu seçeneğini değerlendirdiklerini fakat henüz karar verilmediğini duyurmuştu.

Birleşmiş Milletler’e göre Pazartesi gününden beri Gazze’de 10 binden fazla kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Kaynak: BBC TR

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…