Almanya’da web sitesinde kürtaj hakkında bilgi verdiği gerekçesiyle iki jinekolog daha mahkeme karşısına çıktı. Yüzlerce kişi mahkeme önünde toplanarak, yargılanan doktorlara destek gösterisinde bulundu.

Almanya Ceza Yasası’nın 219a maddesi uyarınca ‘kürtaj için reklam yapmak’ suçundan yargılanan jinekolog Nora Szasz ve Natascha Nicklaus, Kassel’de mahkeme karşısında geçti. Yaklaşık 8 saat süren duruşmanın öncesinden konuşan Szasz, “Beraatımdan başka bir şey düşünemiyorum” dedi. Nora Szasz, adliye önünde destek verenlere ilişkin, “Bu bana ve meslektaşlarıma güç ve büyük bir moral kaynağı oldu” dedi.

Duruşma esnasında savunmanın kürtaj yasasının sonuçlarını anlatan bir uzmanın anlatmasına izin vermeyen hakim, savunmanın verdiği diğer taleplerini de reddedince Szasz, “Hakkımda karar çoktan verilmiş gibi” diyerek gidişatın belli olduğuna işaret etti.

Hanel destek verdi

Duruşmaya, geçtiğimiz yıllarda aynı gerekçeyle yargılanan Kristina Hanel de katıldı. Mahkeme salonuna destek vermek için gelenlerin bir kısmı yer sıkıntından dolayı dışarıda kaldı. Almanya’nın Giessen kentinde aile planlaması, cinsel danışmanlık ve kürtaj hizmetleri veren doktor Kristina Hanel hakkında, web sitesinde kürtaj işlemleri hakkında bilgi verdiği için dava açılmış, 6 bin euro para cezasına çarptırılmıştı.

219a kaldırılsın!

Kadın doktorların kürtaj hakkında bilgi vermesi savunulurken söz konusu 219a maddeli yasanın kaldırılması için Federal Parlamento’ya başvuruldu. Parlamentoya sunulan 150 bin imzacı tarafından desteklenen dilekçede, bu yasanın gerçekliliğini kaybettiğinin altı çizildi. 2015 yılında açılan davanın ceza ile sonuçlanması kamuoyunda büyük tepkiye neden olurken Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller (Grüne) ve Sol Parti’den (Die Linke) çeşitli politikacılar yasayı “miadını doldurmuş” diyerek eleştirmişti. Duruşmanın ne zaman edeceği henüz belli değil.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…