Ulusal Süt Konseyi toplantısı öncesi açıklama yapan Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Solakoğlu üreticiden alınan sütün fiyatının 2 TL’ye çıkacağını söyledi.

Ulusal Süt Konseyi bugün Ankara’da toplanıyor. Çiğ süt fiyatına yüzde 33 zam gelmesi bekleniyor. Toplantı saat 14:00’da başlayacak. Çiğ sütün litre fiyatı şu an 1 lira 53 kuruş. Üreticiler çiğ sütün litre fiyatına 3 yıldır zam gelmediğini zor durumda olduklarını belirtiyorlar.

Konsey toplantısı öncesi sozcu.com.tr’ye açıklama yapan Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu sütün fiyatının bugün 2 TL’ye çıkacağını söyledi. Bu yüzde 33’lük bir zam anlamına geliyor.

Solakoğlu, “Marketlerdeki süte üç senedir zam geliyor fakat üreticinin sattığı süte zam gelmiyor. Masraflarımız çok arttı. Fiyata 50 kuruş bir zam gelecek. Enflasyon yüksek dayanmakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

BAYRAKTAR: OLMASI GEREKEN FİYAT 2 TL

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da dün Denizli’de Ziraat Odası’nı ziyaret etmiş ve süt fiyatlarının artırılması gerektiğini söylemişti. Bayraktar sütün litre fiyatının 2 liraya çıkarılması gerektiğini belirterek, Süt Konseyi’ne çağrıda bulunmuştu.

Bayraktar, “Buradan Süt Konseyi’ne sesleniyorum; muhakkak suretle süt fiyatlarına zam yapsınlar. Süt işleyen sanayicimize de sesleniyorum; bu kaynağı kurutmayalım, bu kaynak onlara lazım” demişti.

Kaynak: Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…