Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyonun Yemen’in Saada şehrindeki bombardımanında çoğu çocuk 43 kişi hayatını kaybetti, 61 kişi yaralandı.

Reuters haber ajansı, saldırıda çocukları taşıyan bir otobüsün hedef olduğunu duyurdu.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü (ICRC) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ölenlerin çoğunun 10 yaşından küçük çocuklar olduğunu bildirdi.

ICRC’nin Twitter hesabından paylaşılan mesajda “Yemen’de bu sabah çocukları taşıyan bir otobüs saldırıya uğradı. Ekiplerimiz Saada’daki Dahyan Market’te onlarca ölü ve yaralıyla ilgileniyor. Hastalarımızın çoğu 10 yaşından küçük” dendi.

Koalisyon güçleri, saldırının Suudi Arabistan’a füze ateşlenmesi üzerine gerçekleştiğini açıkladı.

HUSİLER SUUDİ ARABİSTAN’A BALİSTİK FÜZE ATMIŞTI

Yemen’deki Husiler, dün Suudi Arabistan’ın güneyinde yer alan Cazan bölgesine balistik füze saldırısı düzenlemişti.

“El-İhbariyye” kanalında yer alan habere göre, Suudi Arabistan Hava Savunma Güçleri, Husilerin Cazan kentine attığı balistik füzeyi imha etmişti. Haberde daha fazla bilgi verilmemişti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’de merkezi yönetime destek olmak amacıyla askeri operasyon başlattığı 26 Mart 2015’ten bu yana Husiler sık sık Suudi Arabistan’ın farklı bölgelerine saldırılar düzenliyor.

Yemen’de 3 yılda 2 bin 200 çocuk öldü

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Direktörü Henrietta Fore, Yemen’deki savaşta son 3 yılda en az 2 bin 200 çocuğun öldüğünü ve 3 bin 400 çocuğun yaralandığını bildirdi.
Fore, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, Yemen’de başkent Sana ve geçici başkenti konumundaki Aden’e geçen hafta yaptığı 4 günlük ziyareti değerlendirdi.

“Acımasız” çatışmaların ülkeyi uçurumun kenarına sürüklediği uyarısında bulunan Fore, “Sosyal hizmetler durma noktasına geldi. Ekonomi harabeye döndü. Fiyatlar fırladı. Hastaneler zarar gördü. Okullar da ya sığınağa dönüştürüldü ya da silahlı grupların eline geçti.” dedi.

Yemen’de, İsviçre nüfusunun tamamından fazlasına tekabül eden 11 milyon çocuğun gıda, tedavi, eğitim, su ve sanitasyona gereksinim duyduğunun altını çizen Fore, “2015’ten bu yana sağlık kuruluşlarının yarısından fazlası hizmet vermeyi durdurdu ve bin 500’den fazla okul havadan ve karadan bombardıman neticesinde zarar gördü. En az 2 bin 200 çocuk öldü ve 3 bin 400’ü yaralandı. Bunlar doğrulayabildiğimiz rakamlar. Gerçek rakamlar daha da yüksek olabilir.” diye konuştu.

Fore, Sana’da yetersiz beslenen çocukların kaldığı bir koğuşta, sekiz aylık bir çocuğun yeni doğmuş bir bebeğin ağırlığında olduğuna şahitlik ettiğini aktardı.

Çatışmaların yoğunlaştığı Hudeyde kentinde son iki haftada 5 bin ailenin evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirten Fore, son bir haftada bitkisel yağın fiyatının yüzde 30, yemeklik gazın fiyatının da yüzde 50 arttığını sözlerine ekledi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın sürdüğü Yemen’de, meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Yemen hükümet güçleri, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran’da koalisyon güçlerinin desteğiyle operasyon başlatmıştı. Hükümet güçleri, 19 Haziran’da Hudeyde Uluslararası Havalimanı’nın tamamında kontrolü sağlamıştı.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…