Reuters’e konuşan ‘muhalif yetkili’ cihatçı örgütün üçüncü kişiler aracılığıyla Türkiye’ye haber gönderdiğini söyledi.

Suriye’de El Kaide bağlantılı El Nusra’nın devamı olan Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) grubunun yüzde 60’ının kontrolünü elinde bulundurduğu İdlib’de silahsız bölge oluşturulmasına günler kala, cihatçı örgütün Soçi mutabakatına uyacağı iddia edildi. Reuters, İdlib’deki ‘muhalif gruplardan’ adını açıklamayan bir militana dayandırdığı haberinde, Heyet Tahrir el Şam’ın da aralarında olduğu rakip cihatçı grupların, İdlib mutabakatına uyma yönünde sinyaller verdiği belirtildi. Anlaşma 15 Ekim’e kadar terörist grupların bölgeyi terk etmesini öngörüyor.

Adının açıklanmaması şartı ile konuşan üst düzey bir muhalif yetkili, HTŞ’nin üçüncü kişiler aracılığı ile bölgedeki Türk askeri yetkilileri ile temas kurduğunu açıkladı. Bununla ilgili Türk yetkililer tarafından bilgilendirildiğini söyleyen muhalif yetkili, “İşler yolunda gidiyor. HTŞ, anlaşmaya uyacağını duyurmadan, gereğini yerine getireceğini sözünü verdi” dedi.

HTŞ ‘MUTABAKAT MÜCAHİTLERİ ZAYIFLATIR’ DEMİŞTİ

Bölgedeki kaynaklar Tahrir El Şam içerisinde işbirliği tartışmalarının yapıldığını iletirken, örgütün ‘Şura Konseyi’nin vereceği kararın diğer silahlı gruplar üzerinde etki yaratacağı yorumları yapılıyor. Ancak Tahrir El Şam’a yakın internet sitesi ‘İba Haber’de örgütün mutabakata yaklaşımını yansıtan görüşler yer almıştı.

Açıklamada, mutabakatın Beşşar Esad’ın çıkarlarına hizmet ettiği yorumu yapıldı ve şu ifadelere yer verilmişti:

“Belge, devrimin ilkelerini tanımayan ve daha önce bazı savaşçı grupların ve üçlü (Rusya-Türkiye-İran) devletlerinin onayladığı Astana düzenlemelerinde anlaşmaya varılan ‘gerginliğin azaltılması’ bölgeleri kapsamında 15-20 km. derinliğinde silahsız bölge oluşturma gerekçesiyle, silahların alınmasıyla devrimcilerin ve mücahidlerin zayıflatılmasına neden olacak maddeler içermekte.”

ANLAŞMADA NE VAR?

10 maddeden oluşan İdlib Anlaşması’na göre, 15-20 km derinliğinde bir silahsızlandırma bölgesi oluşturulacak. Mutabakata göre 15 Ekim’e kadar bölgenin ‘tüm terörist gruplardan’ arındırılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Reuters’a Çarşamba günü yaptığı açıklamada, radikal grupların ‘silahsızlanma bölgesi’nden çekilmeye başladığını açıklamıştı.

Ancak HTŞ henüz anlaşma ile ilgili kararını ortaya koyan bir açıklama yapmadı. Türkiye istihbaratından isimlere dayanan bazı kaynaklar da Türklerin bazı yabancı savaşçıları örgütten koparıp rehabilite etmeye çalışabileceği iddiasını ortaya attı. Ajansa konuşan isyancı gruplar içinden çok sayıda farklı kaynak da, henüz bir çekilme olmadığını vurguluyor. Başka bir muhalif örgüt üyesi de “silahlarını teslim etme zorlaması olmadığı için” HTŞ’nin anlaşmaya uymasını beklediğini söyledi.

SURİYE ORDUSU UYAR MI?

Türkiye’nin nüfuzu altında olan Ulusal Kurtuluş Cephesi liderlerinden Abdül Selam Abdül Razzak’ın “Anlaşmanın uygulamaya koyulması sırasında hiçbir devrimci grubun sorun çıkaracağını düşünmediğini” söyledi. Reuters’in haberi, Razzak’ın kendi örgütlerinin tek endişesinin, Suriye ordusunun ve müttefiklerinin anlaşmaya uyup uymayacağı olduğu yönündeki sözleriyle son buldu.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…