Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi ‘Ahlat Ağacı’, Türkiye’nin Oscar adayı olarak belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, Amerika’da yapılacak 91. Akademi Ödülleri (OSCAR) Yabancı Dilde En İyi Film Dalı’nda Türkiye adayını belirlemek üzere değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi.

Kurul, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’na başvuran 12 filmi değerlendirdi.

NTV’de yer alan habere göre kurul, yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi ‘Ahlat Ağacı’nı Türkiye’nin Yabancı Dilde Oscar adayı olarak belirledi.

1 Haziran’da vizyona giren film, Cannes Film Festivali de dahil pek çok etkinlikte gösterilmiş ve büyük beğeni toplamıştı.

‘Ahlat Ağacı’

Film, uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın babasının borçları altında ezilmesini konu ediniyor ve baba-oğul ve aile ilişkilerine odaklanıyor.

Başrolünde Aydın Doğu Demirkol’un yer aldığı tam 188 dakika uzunluğundaki filmde Demirkol’a Murat Cemcir ile birlikte Bennu Yıldırımlar, Serkan Keskin, Ahmet Rıfat Şungar, Hazar Ergüçlü, Tamer Levent, Akın Aksu, Öner Erkan, Kadir Çermikli, Kubilay Tunçer ve Ercüment Balakoğlu eşlik ediyor.

Senaryosunu Ceylan ile birlikte Ebru Ceylan ve Akın Aksu‘nun yazdığı filmin görüntü yönetmenliğini ise Ceylan’ın pek çok filminde birlikte çalıştığı Gökhan Tiryaki üstleniyor.

Kaynak: Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…