Uluslararası Kediler Günü bugün dünya genelinde kutlanırken sosyal medyada da ‘kedi bayramı’ yaşanıyor

Bugün Uluslararası Kedi Günü. Kediseverler, 2002’den bu yana her yıl 8 Ağustos’ta kutlanan kediler günü vesilesiyle insanların kedilerle olan bağlarını güçlendirmeye çalışıyor.

Uluslararası Kediler Günü, Uluslararası Hayvan Refahı Fonu tarafından 2002 yılında insanlarla kediler arasındaki bağı kuvvetlendirme ve genel olarak hayvan refahını ilgilendiren konulara farkındalık sağlamak amacıyla ilan edildi. Buna ek olarak Dünya Kedi Günü, Avrupa ülkelerinde 17 Şubat’ta, Rusya’da 1 Mart’ta kutlanıyor.

Türkiye’nin aksine sokakta kediye rastlamanın mümkün olmadığı ülkelerde ortaya çıkan ve ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya, Hindistan gibi dünyanın pek çok bölgesine yayılan kedi kafeler için bir hayli hareketli geçen 8 Ağustos Uluslarası Kedi Günü’nde aynı zamanda dünya genelinde hayvan özgürlüğü ve hakları için çalışan kurumlara bağışlar yapılıyor. Kedi kafeler son dönemde Türkiye’de açılmaya başlandı.

Sosyal medyanın vazgeçilmezleri arasında yer alan, fotoğrafları ve şirinlikleriyle Facebook, Twitter, Instagram gibi mecralarda adından hayli söz ettiren kediler için bugün Twitter’da da #internationalcatday etiketiyle mesajlar paylaşılıyor.

Kaynak: Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…