Doğa katliamına önemli bir örnek olacak bir adım daha atıldı. Trabzon’un Vakfkebir ilçesinin Baliya Yaylası’na kimyasal maddelerin de üretileceği OSB kurulacağı açıklandı

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için yeterli miktarda düz yer olmadığı savıyla dağın tepesine OSB kurulacağı açıklandı. Yaklaşık 6 yıl önce ortaya atılan bu düşünce tepkilere yol açacağı nedeniyle ertelenerek bugüne kadar geldi. Son seçimde AKP’ye ve Erdoğan’a yüksek oranda oy çıkmasının hemen ardından projede somut adımlar atılması dikkat çekti. Vakfıkebir OSB Müteşebbis Heyet Üyesi Şaban Bülbül, başvuruların alınmaya başladığını da vurgulayarak, “14 firmamız yer tahsisi için müracaatlarını yapmıştır” dedi. Dünyada bir örneği dahi bulunamayan bu uygulamaya bakanlıklar, kaymakam ve belediye başkanı da destek veriyor.
Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, TTSO adına Vakfıkebir OSB Müteşebbis heyetinde bulunan Şaban Bülbül’ün yanı sıra çok sayıda işinsanıyla sanayi bölgesinin kurulacağı Baliya Yaylası’na bir gezi düzenlendi. Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, “Yaklaşık olarak 810 dönümlük alanda kurulan Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgemize ait hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli İmar Planları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı, parselasyon planları, kamulaştırma çalışmaları ve sektörel çalışmaları tamamlandı” açıklamasını yaptı.

OSB’de yok yok

Yayla alanının yüzde 52,12’si sanayi parseli, yüzde 8,59’u sosyal, teknik donatı alanı ve park, yüzde 2,15’i hizmet destek alanı, yüzde 37,14’ü kurum görüşleri ve arazinin fiziki durumuna göre yollara ayrılmış. Çevre kirliliği oluşturmayan yatırımların yapılacağını belirten Balta’nın saydığı sektörler ise şaşırtıcı. OSB’de yer alacak sektörlerin bazılarının yaşamı kökten kurutan özellikte olduğu görüldü. Sektörlerden bazıları: Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı, kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, ana metal sanayi, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, bilgisayar- elektronik ve optik ürünlerin imalatı, elektrikli teçhizat imalatı, başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı gibi birçok sektör için OSB’ye talep aldıkları belirtildi.

Dağı işgal edip teşvik istiyor

Vakfıkebir OSB Müteşebbis Heyet Üyesi Şaban Bülbül ise, 3 bin metrekareden 20 bin metrekareye kadar 65 adet sanayi parselinin yer aldığı Vakfıkebir OSB için başvuruların alınmaya başlandığını belirterek, “Karma OSB olarak planlanan Vakfıkebir OSB’de 24 sektöre ait yatırımlar yapılabilir. Yeterli talep gelmesi durumunda yer tahsisi aşamasına geçilecek. Düz alanda sanayi bölgesi kurmakla dağın tepesinde sanayi alanı kurmak arasındaki zorluğu hepimiz biliyoruz. Özellikle Trabzon gibi bölgelerde sanayi alanı oluşturmanın zorluğu da ortada. Teşvikler de mutlaka buna göre verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Yeşil OSB güzellemesi

Yaylanın yok edilmesini dert edinmeyenlerin başında yer alan OSB müteşebbisi Şaban Bülbül, “Arıtmasının, çevresinin çok iyi şekilde yapılması gerekiyor. Vakfıkebir OSB’yi belki de arıtması, suyu, çevre düzenlemesiyle, sosyal donatısıyla Yeşil Organize Sanayi Bölgesi haline getirebiliriz. Sadece işletmelere değil, orada yaşayanlara da değer katan bir bölge haline gelebilir” açıklamasında bulundu. Devlet ve sermayenin kol kola girerek gerçekleştirmeye çalıştığı doğa katliamına yol açacak projeyeişsizlikle boğuşan halkı da ortak etmeye çalışıyorlar.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…